Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən elan edilmiş ali təhsil müəssisələrinin magistraturalarına fevralın 25-də keçirilmiş qəbul imtahanının birinci mərhələsinin nəticələrinə əsasən Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbəsi Emil Əmrahov ölkə birincisi olub. Belə ki o, ölkə üzrə imtahanda iştirakı nəzərdə tutulan 12387 bakalavr arasında ən yüksək nəticə toplanılması mümkün olan 100 baldan 95 bal toplayaraq birinci mərhələni uğurla başa vurub.
“İmtahan nəticələrinin elan olunduğu gün xoş bir təsadüf oldu. Ad günümdə bütün respublika üzrə ən yüksək bal topladığını bilmək mənə ikiqat sevinc gətirdi. Ən böyük hədiyyəni elə özüm özümə etdim.”- deyə Emil Əmrahov bildirib.
Qeyd edək ki, Emil Əmrahov BANM-ın “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasının beşinci kurs tələbəsidir və o Ali Məktəbə 664 balla daxil olub.

- Students and graduates of Baku Higher Oil School shown high results in entrance exams for master's degree programs
Student of Baku Higher Oil School (BHOS) Emil Amrahov has shown the best results at the first stage of the entrance exams for admission to a Master’s degree program at national universities, which was held by the State Examination Centre on February 25, 2018. Having earned 95 points out of 100, he became the first among 12.387 students of higher educational institutions of Azerbaijan who participated in the entrance exams for the Master’s degree.
“The results of the first stage of the examinations were announced at the same day when I celebrated my birthday”, says Emil. “Of course, I was extremely pleased to hear the news and learn that I received the best score. It looks like I gave myself the most wonderful birthday present!”
Emil is a fifth-year Petroleum Engineering student of the Higher School. At the entrance exams to BHOS, he earned 664 points.