2 tələbəmiz Akademik Xoşbəxt Yusifzadə adına tələbə təqaüdünə layiq görüldü
Belə ki, hər il BANM-in iki nümunəvi 4-cü və (və ya) 5-ci kurs tələbəsi bu təqaüddən yararlana biləcəklər.
İlk dəfə bu təqaüdə BANM-in "Neft-qaz mühəndisliyi" ixtisasının məzun tələbələri Nihad Abbasov və Nadir Namazov layiq görülmüşdür.
2019/2020-ci tədris ilinin yekun göstəricilərinə əsasən, ortalama balı ən yüksək olan və təhsil aldıqları vaxt ərzində həm bacarıq və davranışları, həm də sosial-ictimai fəaliyyətləri ilə nümunəvi tələbə kimi tanınan BANM-in "Neft-qaz mühəndisliyi" ixtisasının 5-ci kurs tələbələri Aytac İsgəndərova və Türkan Əliyeva Akademik Xoşbəxt Yusifzadə adına təsis edilmiş tələbə təqaüdünə layiq görülüb.

In connection with the 90th anniversary of SOCAR's First Vice-president, academician Khoshbakht Yusifzadeh, Baku Higher Oil School (BHOS) established a scholarship in his name (based on Resolution No. 13 of the SOCAR Council dated March 17, 2020).
The scholarship will be awarded annually to outstanding 4th and/or 5th year students of Baku Higher Oil School.
The graduates of the Petroleum Engineering Department of BHOS, Nihad Abbasov and Nadir Namazov, were the first to receive this scholarship.
The student scholarship named after academician Khoshbakht Yusifzadeh was awarded to the 5th year students of the Petroleum Engineering Department of BHOS, Aytaj Iskenderova and Turkan Aliyeva, in accordance with the final performance indicators for the 2019/2020 academic year. These students showed the highest GPA and excelled in academics, behavior and extracurricular activities.