Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti BANM-da olub
Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisalam Abdi Alinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
Görüşdə Somalinin Türkiyədəki səfiri Fathudin Ali Mohamed, Xarici işlər Nazirliyinin baş məsləhətçisi Mohamed Mustaf Hajı Hassan, Somalinin Türkiyədəki səfirliyinin I katibi İbrahim Əli Abşir, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ruslan Nəsibov (Somali Federativ Respublikasında qeyri-rezident səfiri) iştirak ediblər.
BANM rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin fəaliyyəti və beynəlxalq uğurları, eləcə də Kibertəhlükəsizlik və yeni açılan Data Analitikası ixtisasları barədə məlumat verib. Somali tələbələri üçün də burada geniş imkanların mövcud olduğunu qeyd edib.
Bildirilib ki, SOCAR Somalidən olan tələbələr üçün 3 təqaüd yeri ayırıb. Onlar Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının Yatağın qiymətləndirilməsi və idarə olunması ixtisaslaşması üzrə təhsil alacaqlar.
Eyni zamanda, “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramı çərçivəsində BANM-a bir neçə somalili namizədlərin müraciəti davam edir.
Öz növbəsində Somali Federativ Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq naziri Abdisalam Abdi Ali Azərbaycanda olmaqdan şərəf duyduğunu bildirib. O, Azərbaycanın neft sənayesində qazandığı uğurları yüksək qiymətləndirib və Somalidən olan tələbələrin BANM-da neft-qaz sahəsində təhsil almalarının əhəmiyyətini vurğulayıb. BANM-ın bu sahədəki zəngin təcrübəsinin tələbələr üçün böyük imkanlar yaratdığını qeyd edib.
Nazir əlavə edib ki, gələcəkdə Somalidən olan tələbələr üçün 20 təqaüd yerinin ayrılması planlaşdırılır və bu sayın zamanla artacağına inam böyükdür. Qeyd edib ki, neft-qaz sektoru ilə yanaşı, Kibertəhlükəsizlik və Kompüter mühəndisliyi ixtisasları da Somali üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Sonda vurğulayıb ki, tələbələrin BANM-a cəlb olunması istiqamətində səylər davam etdiriləcək.
Eləcə də Somalinin Türkiyədəki səfiri Fathudin Ali Mohamed çıxış edərək ikitərəfli əlaqələrin qurulmasına və genişlənməsinə dəstək verəcəyini bildirib. O, Somalidən olan tələbələrin sayının artmasının bu əməkdaşlığa töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Görüş çərçivəsində eyni zamanda BANM və Somali ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Birgə diplom proqramlarının təsis edilməsi imkanları müzakirə olunub.
Görüşün sonunda Bakı Ali Neft Məktəbinin “Fəxri qonaq” plaketi cənab nazir Abdisalam Abdi Aliyə təqdim edilib.

Delegation led by Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Federal Republic of Somalia visits BHOS
A delegation led by Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Abdisalam Abdi Ali, visited the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR.
The meeting was attended by Somalia's Ambassador to Turkey Fathudin Ali Mohamed, Senior Advisor to the Ministry of Foreign Affairs Mohamed Mustafa Haji Hassan, First Secretary of the Somali Embassy in Turkey Ibrahim Ali Abshir, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Federal Democratic Republic of Ethiopia Ruslan Nasibov (non-resident Ambassador to the Federal Republic of Somalia).
BHOS Rector Elmar Gasimov provided information about the university's activities and international successes, as well as the newly opened Cybersecurity and Data Analytics specialties. He noted that BHOS offers wide opportunities to Somali students.
“SOCAR has allocated 3 scholarship places for students from Somalia. They will study Petroleum Engineering with a specialization in Reservoir Evaluation and Management. Several Somali candidates are now applying to BHOS within the ‘Heydar Aliyev International Education Grant’ program”.
Speaking at the meeting, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Abdisalam Abdi Ali, noted that it is an honor for him to be in Azerbaijan. He highly praised Azerbaijan’s achievements in the oil industry and emphasized the importance of training students from Somalia in the oil and gas sector at BHOS.
“BHOS's rich experience in this field creates great opportunities for students. In the future, it is planned to allocate 20 scholarship places for students from Somalia, and it is expected that this number will increase over time. In addition to the oil and gas sector, cybersecurity and computer engineering are also of particular importance to Somalia.”
In conclusion, the minister emphasized that efforts will continue to attract students to BHOS.
Speaking at the meeting, Somalia's Ambassador to Turkey, Fathudin Ali Mohamed, expressed his support for the establishment and expansion of bilateral relations. He emphasized that the increase in the number of students from Somalia will contribute to this cooperation.
During the meeting, an exchange of views was held on expanding cooperation opportunities between BHOS and higher education institutions in Somali. The possibilities of establishing joint diploma programs were also discussed.
At the end of the meeting, Minister Abdisalam Abdi Ali was presented with a plaque "Guest of Honor" of Baku Higher Oil School.