BANM tələbələri ITU və “Huawei”nin GCYLP proqramına seçiliblər
Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri BMT-nin Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (ITU) və “Huawei” şirkətinin birgə təşəbbüsü olan “Generation Connect Young Leadership Programme”a (GCYLP) seçiliblər.
Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Nizaməddin İsrafilli və III kurs tələbəsi Aysel Rəhimli seçilən 31 gənc arasında yer alıblar.
Proqrama 156 ölkədən 6800-dən çox gənc müraciət edib.
Tələbələrimiz həm təlim və mentorluq dəstəyi alacaqlar, həm də öz rəqəmsal inkişaf layihələrini reallaşdırmaq üçün 5,000 ABŞ dolları qrantla təmin olunacaqlar. Sonda ən uğurlu layihələrə əlavə 5,000 ABŞ dolları maliyyə dəstəyi ayrılacaq.
Eləcə də İsveçrədə keçiriləcək "Development Week" tədbirinə dəvət alacaqlar. Bu tədbir gənc liderlərin bir araya gələrək fikir və təcrübə mübadiləsi aparmaları üçün unikal platforma rolunu oynayır.
Proqramın məqsədi inklüziv və gücləndirilmiş rəqəmsal gələcəyin qurulmasında gənclərin rolunu artırmaqdır.

BHOS students selected for ITU and Huawei’s GCYLP program
Students of Baku Higher Oil School (BHOS) have been selected for the Generation Connect Young Leadership Programme (GCYLP), a joint initiative of the UN's International Telecommunication Union (ITU) and Huawei.
Nizameddin Israfilli, a fourth-year student majoring in Process Automation Engineering, and Aysel Rahimli, a third-year student majoring in Process Automation Engineering, were among the selected 31 young people.
More than 6,800 young people from 156 countries applied to the program.
Our students will receive both training and mentoring support, as well as a US$5,000 grant to implement their digital development projects. Ultimately, the most successful projects will be awarded additional financial support in the amount of US$5,000.
They will also receive an invitation to the Development Week event to be held in Switzerland.
This event serves as a unique platform for young leaders to meet and exchange ideas and experiences. The goal of the program is to enhance the role of young people in building an inclusive and empowered digital future.