Bakı Ali Neft Məktəbində Qiraət müsabiqəsi keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ali Məktəbin 7 yaşının tamam olması münasibətilə Qiraət müsabiqəsi keçirilib. “Qəlbim səni seçdi” adlı qiraət müsabiqəsi üçün təşkil edilmiş tədbirdə BANM-ın rektoru Elmar Qasımov, Millət vəkilləri Zahid Oruc və Qüdrət Həsənquliyev, Ali Məktəbin professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbirdə ilk öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbiri öz sözlərilə açan BANM-ın rektoru Elmar Qasımov hər kəsi salamlayaraq bildirib ki, Ali Məktəb 29 noyabr 2011-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Fərmanı ilə SOCAR-ın strukturunda yaradılıb, 2017-ci ilin mayında isə Prezident İlham Əliyev tərəfindən BANM-ın yeni kampusunun açılışı olub. Rektor həmçinin qeyd edib ki, BANM artıq neçə illərdir ki Təhsil Nazirliyinin illik hesabatında tələbə qəbulu üzrə ən yüksək orta bala görə reytinq cədvəlində liderdir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatları Zahid Oruc və Qüdrət Həsənquliyev tədbirdə çıxış edərək Ali Məktəbin 7 yaşı münasibətilə onun bütün kollektivini təbrik edib, Azərbaycanda yüksək infrastruktura malik və keyfiyyətli təhsil verən bu cür ali təhsil müəssisəsinin olması ilə fəxr etdiklərini bildiriblər.
Ali Məktəbin Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının professoru, əməkdar müəllim və müsabiqənin münsiflər heyətinin üzvü Fuad Vəliyev isə öz çıxışında bildirib ki, bu cür müsabiqələrin keçirilməsi texniki sahələrin tələbələri üçün sosial bacarıqlarının formalaşmasında xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Çıxışının sonunda isə professor Fuad Vəliyev öz anasına həsr etdiyi şeri tədbir iştirakçıları üçün səsləndirib.
Daha sonra Qiraət müsabiqəsinin digər münsiflər heyəti - xalq artisti, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Kinoşünaslıq kafedrasının dossenti aktrisa Həmidə Ömərova, Xalq artisti, Akademik Milli Dram teatrının aktyoru Ramiz Novruz, Əməkdar artist, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Aktyor sənəti kafedrasının müdiri, professor Gülşad Baxşıyeva və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Səhnə danışığı kafedrasının dossenti, bədii qiraət ustası Nadir Hüseynov tədbir iştirakçılarına təqdim edilərək müsabiqə açıq elan edilib.
Müsabiqədə Ali Məktəbin tələbələri müxtəlif mövzular üzrə hazırladıqları şerləri böyük məharətlə səsləndirərək tədbir iştirakçılarına maraqlı və təsirli anlar yaşadıblar.
Sonda münsiflər heyəti tərəfindən “Qəlbim səni seçdi” qiraət müsabiqəsinin qalibləri seçilib. Seçim məzmuna uyğun jest və mimikalardan, səs tonundan məqsədyönlü istifadə edilməsi, nitqin aydınlığı, səlisliyi və ifadəliliyi, təqdimetmə bacarığı və ifa üçün ayrılmış vaxta riayət edilməsi əsas meyarlar üzərindən aparılıb.
Bədii qiraət müsabiqəsində birinci yerə IV kurs tələbəsi Sənan Həsənzadə, ikinci yerə II kurs tələbəsi Nilüfər Əsgərzadə, üçüncü yerə isə I kurs tələbəsi Xəyal Fərzəliyev , daha səkkiz nəfər isə həvəsləndirici iştirakçı adına layiq görülüblər Qaliblər sertifikat və mükafatlarla təltif olunublar.

Baku Higher Oil School (BHOS) marked its 7th anniversary with a declamation contest titled “A choice of the heart”. The celebration was attended by BHOS Rector Elmar Gasimov, Deputies of Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Zahid Oruj and Gudrat Hasanguliyev, prominent artists of the country, and the Higher School professors, teachers and students.
Before the celebration started, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
Opening the gathering with welcome address, BHOS Rector Elmar Gasimov reminded that the Baku Higher Oil School was set up within SOCAR structure upon the decree of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated November 29, 2011. He also said that President Ilham Aliyev attended opening ceremony of the BHOS new campus in May 2017. The Rector emphasized that according to annual reports of the Ministry of Education, BHOS is the leader and record holder among national universities in terms of the average and highest passing score a few years in a row.
Deputies of Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Zahid Oruj and Gudrat Hasanguliyev extended their warmest congratulations to all Higher School staff members. In the guests’ words, they feel proud that there is such a national higher educational institution with modern infrastructure providing high-quality education. Speaking at the gathering, professor of the BHOS Petroleum Engineering Department, Honored Teacher Fuad Veliyev who was also a member of the contest committee said that such artistic contests are important for cultural and intellectual development of the students of technical universities. Then Fuad Veliyev recited a self-penned poem, which he dedicated to his mother.
Other members of the contest committee were also introduced to the participants. They included People’s Artist, associate professor of the Azerbaijan State University of Culture and Arts, actress Hamida Omarova; People’s Artist, actor of the Azerbaijan State Academic Drama Theatre Ramiz Novruz; Honored Artist, head of the Acting department of the University of Culture and Arts, prof. Gulshad Bakhshiyeva; and associate professor of the University, master of declamation Nadir Huseynov.
In the course of the contest, the BHOS undergraduates presented the art of spoken word and read fragments from poems and artistic works in different languages. Assessment of their performance was made based on the following criteria: artistry, expression of the reading, body language and presentation skills.
Fourth-year student Sanan Hasanzadeh, second-year student Nulifer Askarzadeh and first-year student Khayal Farzaliyev who were recognized the best, took a first, second and third places respectively. Eight other undergraduates were acknowledged as successful participants. All winners of the “A choice of the heart” contest were presented certificates and memorable prizes and were greeted with loud applause