Orta məktəbdən Ali Məktəbə birgə gələn addımlar
Məmmədov Emil Asif oğlu və Məmmədli Cavid Ramiz oğlu on bir il eyni sinifdə bir məktəbdə təhsil alıblar. Onların hər ikisi Bakıda anadan olublar, hər ikisi Bakı Avropa Liseyinin məzunlarıdırlar. 2015-2016-cı tədris ilində Məmmədov Emil 667 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin “Neft-Qaz mühəndisliyi” ixtisasına, Məmmədli Cavid isə, 685 bal toplayaraq “Kimya Mühəndisliyi” ixtisasına daxil olub. Hər iksi sinif yoldaşı olan və on bir il bir məktəbdə təhsil alan gənclərin yolu Bakı Ali Neft Məktəbində yenidən birləşib. Onlara ilk sualımız da elə bununla bağlı oldu. Öncə özləri haqda danışdılar:
Bakı Ali Neft Məktəbinin “Neft-Qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan Məmmədov Emil:
- Elmə olan sonsuz marağım məni hər zaman bəzi həmyaşıdlarımdan fərqləndirib və bu sahədə prioritet saydığım məqsəd və uğurlara nail olmağa yönləndirib. Qazandığım uğurların və nailiyyətlərin içərisində 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqının və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə IX-XI sinif şagirdləri arasında keçirilən “Sabahın alimləri” IV Respublika müsabiqəsində “Biologiya” nominasiyası üzrə III yerə dair diplomu nümunə göstərmək istərdim. Eləcə də, Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92 illiyi münasibəti ilə Bakı Avropa Liseyində “Tarix” fənn həftəsinə həsr edilən intellektual bilik yarışında fəal iştirakıma və “Fizika” fənni üzrə “Məktəblilərin Fənn Olimpiyadasının” məktəb turunda I yer qazandığıma görə diplomlarla təltif edilmişəm. Eyni zamanda, bildirmək istəyirəm ki, təhsildə olan nailiyyətlərimə və liseyin ictimai həyatında fəal iştirakıma görə 9 və 10-cu siniflərdə liseyin rəhbərliyi tərəfindən “Fəxri Fərman”a layiq görülmüşəm.
Bakı Ali Neft Məktəbinin “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan Məmmədli Cavid:
- İlk vaxtlarda məktəbdəki qiymətlərim qənaətbəxş olmasa da, sonradan sinifdəki sağlam rəqabətə qoşuldum və ən güclülər sırasında oxumağa davam etdim. Liseyin mənə verdiyi ən böyük töhvələrdən biri də asan şəkildə sosiallaşmaq idi. Bəzi elmi konfranslarda, seminarlarda, tədbirlərdə iştirakım sosiallaşmaq üçün əla zəmin yaradırdı. Respublika səviyyəli elmi konfranslardaki təqdimatlarım məqalə şəklində müxtəlif kitablarda çap olundu. Bir sıra olimpiadalarda irəli getməyi bacardım. Məktəbdə ən sevdiyim və xüsusi maraq göstərdiyim fənlər “Fizika”, “Kimya” və “Tarix” olmuşdur. “Fizika” və “Kimya”ya marağım mənim təbiət elmlərinə diqqətimi artırdı. Bununla belə, bir sıra beynəlxalq sərgilərə qatılıb, bu sahəyə marağımı daha da artırdım. İNEPO, “Sabahın alimləri” layihələrini buna misal kimi göstərmək olar.
Məktəb illərində başqa hansı nailliyyətləriniz olub?
Məmmədov Emil:
- Təhsil ilə yanaşı, idman sahəsində də nailiyyətlərim olub. Buna misal olaraq, Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsi və Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsi tərəfindən təşkil edilən Bakı şəhər məktəbliləri arasında keçirilən XXIV spartakiadanın proqramına daxil olan Basketbol növü üzrə yarışda Birinci yeri tutduğumuza görə diplomla təltif olunmuşam. Qarşıya qoyduğum ən önəmli məqsədlərdən biri də, məhz orta təhsili nailiyyətlərlə və fərqlənmə ilə bitirib ölkəmizin qabaqcıl reytinqli universitetlərindən birində təhsil almaq olub. Vətənim olan Azərbaycan üçün layiqli və seçdiyim ixtisas üzrə peşəkar mütəxəssis kimi yetişmək məqsədi ilə Bakı Avropa Liseyini “Tam Orta Təhsil haqqında Xüsusi Nümunəli Attestat” və Qızıl Medal ilə bitirərək TQDK-nın keçirdiyi imtahanda 667 bal toplayıb dövlət sifarişli əsaslarla Bakı Ali Neft Məktəbinin “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına daxil olmuşam.
Məmmədli Cavid:
- Təhsillə bərabər, bir sıra maraqlı məşğuliyyətlərim də var. Hələ uşaq ikən, cüdo, voleybol və ən əsası da, basketbolla məşğul olmağa başladım. Hal hazırda da, basketbol ən sevdiyim idman sahələrindən biridir və gələcəkdə bu idman sahəsində daha da inkişaf edəcəyimə inanıram.
Məktəb illərində birgə təhsil aldığınız sinif yoldaşı ilə eyni Ali Məktəbdə oxumaq necə bir hissidr?
- TQDK-nın keçirtdiyi imtahandan 685 bal toplayaraq dövlət sifarişli əsaslarla Bakı Ali Neft Məktəbinin “Kimya mühəndisliyi” ixtisasına daxil olmuş Cavid Məmmədli ilə 2004-2015-ci illərdə Bakı Avropa Liseyində eyni sinifdə təhsil almışıq. Cavid Məmmədli ilə aramızda məktəb illərində təhsil sahəsində həmişə sağlam rəqabət olub. Ümid edirəm ki, ali təhsil illərində də məktəb vaxtı qazandığımız uğurları daha böyük nailiyyətlərlə davam etdirəcəyik.
- Yuxarı siniflərdə öz qərarımı dəqiqləşdirdim. Bu baxımdan 1-ci qrup üzrə imtahan verməyi qərara aldım. İmtahanda uğurlu nəticə əldə etməyimin əsas səbəblərindən biri də, 2 il hazırlıq müddətində güclü rəqabət mühitinə düşməyim oldu. Sinifdə güclü və sağlam rəqabət apardığım yoldaşlarımdan biri də Emil Məmmədov idi. Hər lövhəyə çıxdıqda bir-birimiz üçün ən çətin və məntiq tələb edən suallar axtarırdıq. Əslində məqsəd çox sadə idi : Rəqabətdə olduğum yoldaşımın zəif yerini tapmaq və ona bilmədiyi bölmələri yenidən oxumaq üçün şərait yaratmaq.Sınaq imtahanlarının nəticələrini müqayisə edərək bir-birimizi keçməyə çalışırdıq və bu sağlam rəqabətin nəticəsidir ki, hər ikimiz yüksək bal yığaraq çoxdan arzusunda olduğumuz Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olduq. Hazırda 1-ci sinifdən tanıdığım Emillə yenidən bir qrupda təhsil almaq hər ikimiz üçün əla şansdır və bu onu göstərir ki, bir neçə il əvvəl başlamış sağlam rəqabət mühiti hələ uzun illər davam edəcək.

Shared experience from college to university
Emil Mammadov and Javid Mammadli studied together during 11 years. Both were born in Baku and attended Baku European Lyceum. This academic year, Emil and Javid gained 667 and 685 points and were admitted to Petroleum Engineering and Chemical Engineering programmes relatively. The two school- mates, met again at Baku Higher Oil School. This is what we asked them first about. They shared their impressions:
Emil Mammadov, the PEng. student:
- I was always distinguished among the peers for my deep interest in science, which motivated me to set specific priority goals and achieve success. I would like to specifically mention the Third Place Diploma in Biology I was awarded at the Fourth Scientists of the Future National Competition jointly organized by the Ministry of Education, Ministry of Youth and Sports, Education Specialists Trade Union and Haydar Aliyev Centre in 2015. I was also awarded diplomas for active participation at the Intellectual History Week Game dedicated to the 92nd Anniversary of the National Leader Haydar Aliyev's birth and the First Place Diploma at Physics Olympics, along with the diplomas for educational achievements and active extracurricular activities.
Javid Mammadli, ChemEng student:
- At first, my progress was not so good; however I joined the fair competition among the students and improved. One of the advantages of studying at this lyceum was improving my communication skills, which I achieved participating at various scientific conferences, workshops and other events. My presentation papers were published at a number of national scientific conferences and I managed to win the Olympics. Physics, Chemistry and History were my favourite subjects, and the first two increased my interest in science. However, I still continued taking part at various international exhibitions, such as the Scientists of the Future Project of INEPO.
What were your another achievements during your studies?
Emil Mammadov:
- Along with the educational achievements, I had some success in sports, too. For instance, I was awarded a Diploma for coming first in basketball competition that was included into the XXIV School Olympics organized among Baku schools by the Educational Department and Baku Youth and Sports Department. One of my priority goals was graduating with honours and being admitted to one of the well-recognized national universities. Targeting at becoming a professional, I graduated the Lyceum with Honours and the Gold Medal, and was admitted to the BHOS Petroleum Engineering programme getting 667 points at the university entrance exams organized by the SSAC.
Javid Mammadli:
- Along with education, some interesting activities were available. Even being a child I was engaged in volleyball, judo and basketball. Currently basketball is one of my favorite sports and I believe I can develop as a basketball player in future.
How does it feel to study at the same higher school with former classmate?
- Before gathering 685 points based on the exam results conducted by the SSAC and admission to study in Chemical Engineering Programme at BHOS on non-payment basis, I and Javid studied at Baku European Lyceum during 2004-2015. We were in the same class. We always experienced healthy competition during the school years. I hope we both will continue to achieve success like we did during the school years.
- When I was a senior student at school I made up my mind. I decided to take exam on first specialization group. One of the reasons of my success was finding myself in tough competition during the two years of preparation. One of my classmates who I was competing with was Emil. We usually tried to find the trickiest questions to ask each other. Actually, the reason was very simple: I tried to find the weakest point of my classmate I was competing with, thus creating conditions for him to focus on this very field. Comparing the trial test results we tried to surpass each other and as a result of this healthy competition we both gathered the highest results and became eligible to study at BHOS, the higher school we desired to be admitted to. Today, I and Emil, whom I have known since the first grade, are sharing the same cohort again. This is an excellent chance for us as the healthy competition started long ago will continue on for many years.