BANM-də Schneider Electric-in seminarı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) “Schneider Electric” şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən SOCAR-ın proseslərin avtomatlaşdırılması məsələləri ilə məşğul olan struktur bölmələrinin əməkdaşları üçün seminar keçirilib. Seminarda BANM-in mütəxəssisləri və tələbələri də iştirak ediblər. Seminarda “Telemetriya, məsafədən SCADA və simsiz sensorlar” və “Neft və qaz sənayesi üçün Modicon M580 kontrollerlərin yeni nəsli” mövzularında məruzələr dinlənilib.
Seminarın açılış mərasimində BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov “Schneider Electric” şirkətinin nümayəndələrini, SOCAR-ın struktur bölmələrinin və istehsalat müəssisələrinin əməkdaşlarını Ali Məktəbin rəhbərliyi adından salamlayıb. Prorektor Ramiz Hümbətov bildirib ki, bu seminarlar BANM-də sözügedən şirkət tərəfindən ənənəvi olaraq keçirilir. O, Ömürboyu təhsil fakültəsinin perspektiv planında belə tədbirlərin mütəmadi olaraq təşkilinin nəzərdə tutulduğunu deyib. Ramiz Hümbətov seminarın iştirakçılarına və “Schneider Electric” şirkətinin ekspertlərinə uğurlar arzulayıb.
“Schneider Electric” şirkətinin Rusiyadan dəvət olunmuş ekspertləri - MDB ölkələri üzrə proseslərin avtomatlaşdırılması marketinqi və biznesin inkişafı üzrə menecer Natalia Nelsen, MDB ölkələri üzrə İD PAC məhsul meneceri Nikolay Sobol, baş texniki məsləhətçi Yuri Serebrennikov tərəfindən mühazirələr təqdim olunub və müzakirələr aparılıb.
Seminarda SOCAR-ın baş ofisindən, “Azneft” İB-yi, “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutu, “Qaz İxrac” İdarəsi, İT və rabitə İdarəsi, “Azərsu” ASC-dən, Sentra MMC-dən nümayəndələr iştirak ediblər.

Schneider Electric conducted workshop at BHOS
A workshop for employees of the SOCAR’s business units dealing with process automation was held by representatives of Schneider Electric company at Baku Higher Oil School (BHOS). BHOS specialists and students also attended the workshop. Two reports, namely Telemetrics Remote Control of SCADA System, and Wireless Sensors and New Generation of Modicon M580 Controllers for Oil and Gas Industry were presented.
Opening the workshop, BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov welcomed representatives of Schneider Electric and SOCAR’s business units on behalf of BHOS management. As he reported, such workshops were organized at the Higher School in the past and would be regularly arranged by the BHOS’ Lifelong Learning Department in the future.
The workshop participants discussed lectures delivered by experts of Schneider Electric’s division in Russia. The lectures were delivered by Natalia Nielsen, Business Development Manager, Marketing-Process Automation CIS; Nickolay Sobol, ID PAC Product Manager CIS, Industry Business, Russia; and Yuri Serebrennikov, Chief Technical Advisor.
The workshop participants included representatives of SOCAR’s Head Office, Azneft Production Union, Oil and Gas Research and Design Institute, Gas Export Department, IT and Communications Department, Azersu JSC and Sentra Ltd.