Bakı Ali Neft Məktəbinin Prezident təqaüdçülərindən I qrup üzrə ölkə rekordu
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2017/2018-ci tədris ilində Prezident təqaüdünə layiq görülən 102 nəfərdən 24-ü Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbəsi oldu. Beləliklə, BANM I ixtisas qrupu üzrə ölkə lideri oldu. BANM bununla da I ixtisas qrupu üzrə tarixi rekordu müəyyənləşdirdi. Belə ki, buna qədər böyük rəqabətin getdiyi I qrupda heç bir universitet maksimal sayda Prezident təqaüdçüsü ilə təmsil olunmamışdır.
24 Prezident təqaüdçüsündən 7 nəfər 700 bal, 13 nəfər 695 bal, 1 nəfər 691 bal, 3 nəfər isə 690 bal toplayıblar. Onlardan 21 nəfər “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi”, 2 nəfər “Kimya mühəndisliyi”, 1 nəfər isə “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasını seçib.
Beləliklə, Ali Məktəbin yarandığı ildən bu günə qədər Prezident təqaüdçülərin sayı 101 nəfərə çatdı.

Baku Higher Oil School has the highest number of Presidential scholars in the first group of specialities
Baku Higher Oil School (BHOS) became a record-holder for the number of students admitted to higher national educational institutions in 1st group of specialities and awarded with the Presidential scholarship. Upon a decree of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, 102 students who showed high score in the entrance examinations in 2017/2018 academic year are granted with the presidential scholarship, and 24 of them are students admitted to BHOS.
Out of those 24 persons, seven students earned 700 points, thirteen earned 695 points, one student earned 691 points, and three students earned 690 points at the entrance exams. Twenty-one undergraduates will study Process Automation Engineering, two undergraduates will study Chemical Engineering, and one person is a Petroleum Engineering student. As of today, the total number of the Presidential scholars at the Baku Higher Oil School has exceeded 100 students.