Bakı Ali Neft Məktəbində İnnovasiya Festivalı keçirilib
Festivalın açılışında BANM-in rektoru Elmar Qasımov çıxış edərək BANM-in ölkənin ən yüksək bal toplayan gənclərinin təhsil aldığı ali təhsil müəssisəsi olmaqla yanaşı, həm də hakatonlar universiteti, ən çox startap layihələri təqdim edən təhsil müəssisəsi olduğunu vurğulayıb. Rektor qeyd edib ki, təkcə 2025-ci ildə BANM tələbələri 13 hakatonun qalibi olub, 25-ə yaxın startap layihələri akselerasiya mərhələsindən keçib.
Elmar Qasımov hər il Türkiyədə keçirilən Teknofest yarışlarında BANM-in uğurla iştirak etdiyini və ən çox komanda ilə təmsil olunduğunu da qeyd edib. O, tələbələrin öz ideyalarını reallaşdıra bilməsi üçün hər cür şərait yaradıldığını vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən gənclər və idman nazirinin müavini Fərhad Hacıyev BANM-in yarandığı gündən etibarən qurumlar arasında səmərəli əməkdaşlığın formalaşdığını və birgə bir çox uğurlu layihələrin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Millət vəkili Tahir Mirkişili müasir dövrdə rəqabətin bilik və texnologiyalar üzərində formalaşdığını vurğulayaraq, BANM-in innovasiya sahəsində ixtisaslı kadr potensialının formalaşdırılmasında mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov isə BANM-in tələbəyönümlü tədrisin təşkili və biliklərin praktikada tətbiqi baxımından ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisələrindən biri olduğunu bildirib.
Daha sonra “BANM tələbələrinin 2025 uğurları” adlı təqdimat çarxı nümayiş olunub.
BANM-in İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin müdiri Emiliya Əhmədova bildirib ki, ötən il innovasiya sahəsində BANM-in 400-dən artıq tələbəsi nailiyyət qazanıb, nailiyyət əldə edən tələbələrə ümumilikdə 81 500 manat məbləğində pul mükafatı verilib,  tələbələrin startap layihələrinin cəlb etdiyi investisiyanın ümumi məbləği 171 700 manat olub.
Festival çərçivəsində BANM tələbələrinin mükafat qazandığı layihələrdən üçü “Climasel”, “Luminex” və “GreenStone” barədə təqdimat edilib.
Sonda 2025-ci ildə müxtəlif yarışlarda uğurlu nəticələr əldə edən tələbələrə təşəkkürnamələr təqdim edilib.

The Innovation Festival was held at Baku Higher Oil School (BHOS).
Speaking at the festival's opening ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov emphasized that Baku Higher Oil School is not only a higher education institution where the highest-scoring young people study, but also a hackathon university, an educational institution represented by the largest number of startup projects. The Rector noted that in 2025 alone, BHOS students won 13 hackathons, and about 25 startup projects passed the acceleration stage. Elmar Gasimov also noted that BHOS successfully participates in the annual Teknofest competition held in Turkey, and that the university is represented by the largest number of teams at this competition. He emphasized that BHOS have created all the conditions for students to realize their ideas.
Speaking at the event, Deputy Minister of Youth and Sports Farhad Hajiyev emphasized that since the founding of BHOS, effective cooperation has been established between the university and the ministry, and numerous successful joint projects have been implemented.
In his remaks, the member of Milli Majlis, Tahir Mirkishily, emphasized that competition in the modern era is based on knowledge and technology and that BHOS plays a vital role in building the capacity of highly qualified professionals in the field of innovation.
Speaking at the ceremony, Chairman of the Board of the Agency for Quality Assurance in Education Tural Ahmadov noted that BHOS ranks among the nation’s leading higher education institutions for its student-centered approach to education and strong emphasis on practical application of knowledge.
This was followed by the screening of a presentation video titled “Achievements of BHOS Students in 2025.”
Head of the Innovation Center of Baku Higher Oil School Emilia Ahmadova stated that last year over 400 students achieved success in the field of innovation, receiving cash awards totaling 81,500 manats, and that the total investment attracted by student start-up projects amounted to 171,700 manats.
Within the festival, three award-winning projects of BHOS students — Climasel, Luminex, and GreenStone — were presented.
Then Certificates of Appreciation were presented to students who achieved successful results in various competitions in 2025.